Upravit stránku

Kdysi se problém odpadních vod z rodinného domu řešil zbudováním žumpy, ale dnes už je její vyvážení například na zemědělské pozemky nezákonné. Máme samozřejmě možnost postavit si septik. Odpadní vody z něj se, ale musejí odvážet do veřejné čističky a to se vzhledem k dopravnému a poplatku za využití čističky vody prodraží.

Pokud chcete ušetřit a zároveň chránit životní prostředí, pořiďte si malou čističku domácí odpadní vody.

Jak malá domácí čistička odpadní vody funguje?

Nejčastěji se používá metoda mechanicko-biologické čištění. Tyto malé domácí čističky odpadních vod jsou celoplastové a zapouští se do země. S pomocí zemního filtru je odpadní voda pročišťována mikrobiologickými organismy, které žijí v nádrži. K čistění domácí odpadní vody se tedy nepoužívají chemické prostředky a je zcela ekologické. Bakterie v domovní čističce odpadních vod rozkládají znečištění na látky, které jsou pro přírodu neškodné.

Produkty bakterií se ukládají v kalojemu, který je nutné pravidelně odsávat. Kal se odváží do obecní čistírny odpadních vod, nebo ho lze použít do kompostu a následně jako hnojivo na zahradě.

K dočištění odpadních vod se používají biologické filtry. Jsou praktické obzvláště tam, kde je produkce odpadní vody velmi nepravidelná, například na chatách a chalupách.

Jak se o domácí čističku odpadních vod starat?

Během provozu domovní čov je třeba pravidelná kontrola a údržba, a to zvláště na počátku. Později každých asi 14 dní kontrolujeme provzdušňování a správnou cirkulaci kalu. Důkazem správně fungující čističky domácí vody je čirá voda bez zápachu. Asi dvakrát do roka pak musíme zajistit vývoz kalu. Na provoz vaší malé čističky odpadních vod si můžete samozřejmě najmout specializovanou firmu.

Nahoru