Upravit stránku

1. Šetřete s vodou

Běžná čtyřčlenná rodina spotřebuje průměrně 600 litrů pitné vody denně. S dešťovým programem tato spotřeba klesne o více než polovinu, jelikož na splachování toalety, praní prádla či úklid využíváte dešťovou vodu, která je navíc měkká a díky tomu bude mít například vaše pračka daleko delší životnost. 

Přejděme v tuto chvíli obecně známá pravidla o vypnuté vodě při čištění zubů a podobně. Vodu v koupelně výrazně ušetříte také výměnou sprchové hlavice za tu s menším průtokem vody (při sprchování rozdíl v podstatě nepoznáte) a pořízením úsporného perlátoru na vodovodní baterii. Díky němu se zredukuje průtok vody na 6 litrů za minutu, bez něj je to přitom i 12 až 15 litrů za stejnou dobu. A opět platí, že rozdíl při mytí rukou ani nepoznáte…
2. Vybírejte přírodní materiály

Perlátor
Koupelnové předložky

2. Vybírejte přírodní materiály

Pokud chcete opravdu eko koupelnu, měli byste se vzdát také všeho z plastů či nerecyklovatelných materiálů. Upřednostňujte sklo, dřevo, bambus a přírodní textilie. Uvidíte sami, že osušky, ručníky či koupelnové předložky z bavlny či lnu jsou i k pokožce daleko příjemnější, měkčí a lépe pohlcují vlhkost. 

Koupelnový nábytek vybírejte dřevěný či ratanový, oblíbený je ale v poslední době především bambus, který roste rychle (do své plné výšky už za 3 měsíce!) a po useknutí ze stébla znovu narůstá, takže je jako výrobní materiál daleko ekologičtější i ekonomičtější než dřeviny. Navíc je tvrdý a velice odolný vůči vodě i mechanickému poškození, tedy do koupelny naprosto ideální.

3. Používejte ekologické čisticí prostředky

To je asi to nejjednodušší, co můžete udělat teď hned. Stačí komerční prací a čisticí prostředky vyměnit za nějakou „zelenější” variantu. Dnes je na trhu už celá řada značek, která nabízí alternativy za dostupné ceny, stačí trochu pátrat.

Vyzkoušet ale můžete i sílu přírody, nevěřili byste, jaké zázraky dokáže jedlá soda při mytí vany či umyvadla – v případě větších nečistot ji kombinujte ještě s citronovou šťávou. A pokud bojujete s plísní, vyzkoušejte levandulový či teatree olej smíchaný s vodou.

Nahoru

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti