S účinností od 1. července 2024 došlo ke změnám legislativy. Jakým způsobem tyto změny ovlivní proces schvalování čistíren odpadních vod pro rodinné domy, se dozvíte na konci tohoto článku.

Ve vesnicích bez kanalizace a v chatových oblastech je nakládání s odpadní vodou vždy trochu oříšek. Zákon vám ale uděluje povinnost dokládat, co se bude dít s vodou po tom, co opustí váš dům. Máte hned několik možností, jak s odpadní vodou naložit.

3 možnosti čištění odpadních vod:

V Ekocisu vám povolení čističky maximálně usnadníme

Dle zákona o vodách č. 254/2001 jsou čističky vodní dílo, a musí je tedy povolit vodoprávní úřad. K domácí čistírně odpadních vod musíte vždy dokládat projektovou dokumentaci. Rozhodnete-li se koupit čistírnu prá vě u Ekocis, odpadne vám mnoho starostí. Náš autorizovaný projektant zpracuje kompletní dokumentaci, kterou vyžaduje ke schválení stavební a vodoprávní úřad. Budete si tak jistí, že všechno proběhne podle platných norem a zákonů. Čistírnu také uvedeme do zkušebního provozu a zajistíme zákonem požadované pravidelné revize. 

Co uděláte s vyčištěnou vodou?

Podle vodního zákona existují 2 základní způsoby likvidace přečištěných vod z ČOV:

  • Vypouštění do povrchových vod (dle nařízení vlády 229/2007 Sb.), což je jakákoliv vodoteč, případně k tomu účelu schválená kanalizace. Jako podklad pro vypouštění do vod povrchových je nutné mít kladné stanovisko správce povodí.
  • Vypouštění do podzemních vod do akumulační nádrže a následný rozstřik čisté vody po vlastním pozemku (v zimě je ale nutné ČOV vyvážet) nebo do přímého zásaku, tedy do vsakovací studny, rýhy, jámy apod.

Jaká vyjádření budete potřebovat, než půjdete na stavební úřad?

Správce kanalizace či správce vodního toku

Záleží, jestli budete vodu vypouštět do kanalizace, nebo to vodního toku. Správce se bude zajímat o technické řešení napojení ČOV na vodní tok.

Správce povodí

Pokud ​​zařizujete ČOV na vodoprávní řízení, budete potřebovat i vyjádření správce povodí. Ten posoudí, jestli čističkou neohrožujete celé povodí.

Odbor životního prostředí

Potřebujete vyjádření všech složek odboru životního prostředí. Na úřadě je to pěkné kolečko, ale nebojte, zvládnete to!

Další stanoviska

Pokud stavíte v CHKO, bude nutné stanovisko správce dané CHKO. Jestliže jste blíž než 50 m od lesa, vyžádejte si vyjádření ochrany lesa.

Na stavebním úřadě

Na stavebním úřadě podejte žádost o územní souhlas či rozhodnutí. Tím rozhodnete, kde bude čistírna stát. Úřad vám vydá souhlas na základě situačního nákresu podepsaného sousedy, vlastníkem či správcem kanalizace, odborem životního prostředí a také správcem sítí.

Na vodoprávním úřadě

V minulosti jste mohli získat povolení pro domácí ČOV buď prostřednictvím vodoprávního řízení s omezenou platností rozhodnutí (maximálně
na 10 let), nebo pomocí ohlášení. Možnost ohlášení pro domácí čistírny odpadních vod ale byla zrušena a od července 2024 musíte vždy podstoupit vodoprávní řízení.

V posledních letech bylo ohlášení velmi populární, ale majitelé ČOV často naráželi na neočekávané povinnosti, jako je shánění souhlasů od sousedů nebo povinnost mít při stavbě ČOV stavební dozor. Tím, že současně existuje jen jeden způsob, jak povolení získat, je žádost o povolení jednodušší.

Pokud na vodoprávním úřadě podáte žádost správně, můžou se oba správní úkony nechat projednat společně. Rozhodnutí teď můžete očekávat
za 60–90 dnů.

Hlavní změny platné od 1. července 2024:

  1. Cena povolení ČOV se razantně zvýšila. Zatímco dříve bylo možné získat povolení za 300 Kč, od července 2024 činí poplatek 10 000 Kč. Nejde ovšem jen o zvýšení, ale o přepracování celého systému povolení.
  2. Pro domovní ČOV skončila možnost povolení ohláškou. Povolení nyní získáte pouze prostřednictvím vodoprávního řízení, což obnáší delší administrativní proces (až 60 dnů) a pravidelný rozbor přečištěné vody 2× ročně.
  3. Legalizace staré čistírny bude přísnější. K dodatečné legalizaci bude nutné doložit dokumentaci, kterou by vyžadovalo povolení klasickým způsobem, a hrozí pokuty až do výše 2 milionů Kč.
ANCHOR_TOP_TITLE

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti