1. Šetřete s vodou

Běžná čtyřčlenná rodina spotřebuje průměrně 600 litrů pitné vody denně. S dešťovým programem tato spotřeba klesne o více než polovinu, jelikož na splachování toalety, praní prádla či úklid využíváte dešťovou vodu, která je navíc měkká a díky tomu bude mít například vaše pračka daleko delší životnost. 

Přejděme v tuto chvíli obecně známá pravidla o vypnuté vodě při čištění zubů a podobně. Vodu v koupelně výrazně ušetříte také výměnou sprchové hlavice za tu s menším průtokem vody (při sprchování rozdíl v podstatě nepoznáte) a pořízením úsporného perlátoru na vodovodní baterii. Díky němu se zredukuje průtok vody na 6 litrů za minutu, bez něj je to přitom i 12 až 15 litrů za stejnou dobu. A opět platí, že rozdíl při mytí rukou ani nepoznáte…
2. Vybírejte přírodní materiály

2. Vybírejte přírodní materiály

Pokud chcete opravdu eko koupelnu, měli byste se vzdát také všeho z plastů či nerecyklovatelných materiálů. Upřednostňujte sklo, dřevo, bambus a přírodní textilie. Uvidíte sami, že osušky, ručníky či koupelnové předložky z bavlny či lnu jsou i k pokožce daleko příjemnější, měkčí a lépe pohlcují vlhkost. 

Koupelnový nábytek vybírejte dřevěný či ratanový, oblíbený je ale v poslední době především bambus, který roste rychle (do své plné výšky už za 3 měsíce!) a po useknutí ze stébla znovu narůstá, takže je jako výrobní materiál daleko ekologičtější i ekonomičtější než dřeviny. Navíc je tvrdý a velice odolný vůči vodě i mechanickému poškození, tedy do koupelny naprosto ideální.

3. Používejte ekologické čisticí prostředky

To je asi to nejjednodušší, co můžete udělat teď hned. Stačí komerční prací a čisticí prostředky vyměnit za nějakou „zelenější” variantu. Dnes je na trhu už celá řada značek, která nabízí alternativy za dostupné ceny, stačí trochu pátrat.

Vyzkoušet ale můžete i sílu přírody, nevěřili byste, jaké zázraky dokáže jedlá soda při mytí vany či umyvadla – v případě větších nečistot ji kombinujte ještě s citronovou šťávou. A pokud bojujete s plísní, vyzkoušejte levandulový či teatree olej smíchaný s vodou.

ANCHOR_TOP_TITLE

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti