Domácí čističky odpadních vod patří mezi moderní a ekologické systémy pro likvidaci splaškové vody v lokalitách bez kanalizace.
Čističky EKOCIS jsou jako jedny z mála v ČR certifikované dle ČSN EN 12566-3+A1:2009 dosahují až 97% účinnosti. Takto vyčištěnou vodu pak můžete nadále využít na zálivku či vypouštět do povrchových vod nebo půdy vsakováním. Víte ale, jak se ČOV vyrábí a jak vlastně fungují?
Vybíráte ČOV? Prohlédněte si nabídku našich čističek.
Princip fungování čističky odpadních vod
Čistička odpadních vod se skládá z velké plastové nádrže, která je rozdělena na několik sektorů. V těchto sektorech probíhají biologické procesy, které čistí odpadní vodu. Další částí čističky je dmychadlo (kompresor), které vhání do ČOV vzduch a udržuje tak prospěšné bakterie naživu.
Bakterie jsou pro celý proces čištění odpadní vody klíčové. Rozkládají veškerou organickou hmotu, kterou do čističky vpustíme. V první fázi čištění dochází k odstranění hrubých nečistot, bakterie do ČOV přichází na řadu ve druhé, aerobní, fázi čištění. Při ní dochází k oddělení kalu a čisté vody, která se nadále zpracovává několika způsoby. Prospěšné bakterie jsou schopné zbavit vodu 99 % nečistot.
Při správném provozu čistírny odpadních vod postačí pouze tzv. startovací balíček bakterií. Pokud mají bakterie přísun kyslíku a dostatek krmiva, množí se samy.
Domácí čistírnu pravidelně kontrolujte
V čističce odpadních vod jsou živé mikroorganismy, které špatně snášejí chemické a jiné agresivní látky. Pokud nebudete dodržovat doporučení od výrobce ČOV, může se stát, že bakterie uhynou a čistička poté bude nefunkční. Z tohoto důvodu doporučujeme také pravidelně kontrolovat množství aktivního kalu v ČOV, ve kterém bakterie žijí.
A jak poznáte aktivní kal? Do čiré sklenice naberte vodu z čističky. Po pár minutách začne aktivní kal klesat ke dnu, má tmavší barvu. Odumřelé bakterie stoupají k hladině a jsou světlejší. Také podle barvy vytékající vody poznáte, zda biologické procesy a bakterie v ČOV fungují správně.
Doporučení důležitá pro správný chod ČOV:
- Čistička odpadních vod není vhodná do domácnosti s drtičem odpadků.
- Do ČOV se nesmí dostat biologicky nerozložitelný materiál (plasty, kosti, gumy apod.). Pokud se tak stane, vyberte tento materiál neprodleně z nádrže.
- V žádném případě do odpadu nevypouštějte ředidla, barvy, laky a další jedy.
- Vyhněte se používání většího množství kyselin a louhů, které bývají obsaženy v čisticích prostředcích.
S ČOV získáte i uvedení do provozu a aktivaci kalu startovacím balíčkem bakterií zdarma. Nastartování lze také provést aktivním kalem z jiné zaběhlé domovní čističky.
- Nadměrné vypouštění tuků a olejů do čističky vyžaduje instalaci lapáku tuku. Toto omezení se týká spíše jídelen a restaurací, kde je produkce tuků vysoká.
- Vyvarujte se nadměrnému používání desinfekčních prostředků s chlornanem sodným (způsobuje zpomalení činnosti aktivního kalu). Velký úklid a velké praní (několik praček za sebou) si rozložte do více dnů. V každém případě doporučujeme zakoupení ekologických čisticích přípravků, které jsou běžně k dostání. Na obale je uvedena informace „biologicky odbouratelné“.
Máte otázky ohledně bakterií do ČOV? Ptejte se nás!
Mohlo by vás zajímat.
Proč si koupit čistírnu odpadních vod od EKOCIS?
Je na chatu vhodnější septik nebo jímka?
ČOV EKOCIS mají certifikát SZÚ
Jak postupovat při povolování čističky odpadních vod pro rodinné domy
Kombinace septiku s biologickým nebo zemním filtrem je šetrná k přírodě
Zaujala vás naše nabídka? Kontaktujte nás!
EKOCIS, spol. s.r.o.
Bubovice 61
267 18 Karlštejn
Tel./fax: +420 311 672 513
Mobil: +420 731 583 818
E-mail: kancelar@ekocis.cz