Domácí čističky odpadních vod patří mezi moderní a ekologické systémy pro likvidaci splaškové vody v lokalitách bez kanalizace.

Čističky EKOCIS jsou jako jedny z mála v ČR certifikované dle ČSN EN 12566-3+A1:2009 dosahují až 97% účinnosti. Takto vyčištěnou vodu pak můžete nadále využít na zálivku či vypouštět do povrchových vod nebo půdy vsakováním. Víte ale, jak se ČOV vyrábí a jak vlastně fungují?

Princip fungování čističky odpadních vod

Čistička odpadních vod se skládá z velké plastové nádrže, která je rozdělena na několik sektorů. V těchto sektorech probíhají biologické procesy, které čistí odpadní vodu. Další částí čističky je dmychadlo (kompresor), které vhání do ČOV vzduch a udržuje tak prospěšné bakterie naživu.

Bakterie jsou pro celý proces čištění odpadní vody klíčové. Rozkládají veškerou organickou hmotu, kterou do čističky vpustíme. V první fázi čištění dochází k odstranění hrubých nečistot, bakterie do ČOV přichází na řadu ve druhé, aerobní, fázi čištění. Při ní dochází k oddělení kalu a čisté vody, která se nadále zpracovává několika způsoby. Prospěšné bakterie jsou schopné zbavit vodu 99 % nečistot.

Domácí čistírnu pravidelně kontrolujte

V čističce odpadních vod jsou živé mikroorganismy, které špatně snášejí chemické a jiné agresivní látky. Pokud nebudete dodržovat doporučení od výrobce ČOV, může se stát, že bakterie uhynou a čistička poté bude nefunkční. Z tohoto důvodu doporučujeme také pravidelně kontrolovat množství aktivního kalu v ČOV, ve kterém bakterie žijí.

A jak poznáte aktivní kal? Do čiré sklenice naberte vodu z čističky. Po pár minutách začne aktivní kal klesat ke dnu, má tmavší barvu. Odumřelé bakterie stoupají k hladině a jsou světlejší. Také podle barvy vytékající vody poznáte, zda biologické procesy a bakterie v ČOV fungují správně.

Doporučení důležitá pro správný chod ČOV:

  • Čistička odpadních vod není vhodná do domácnosti s drtičem odpadků.
  • Do ČOV se nesmí dostat biologicky nerozložitelný materiál (plasty, kosti, gumy apod.). Pokud se tak stane, vyberte tento materiál neprodleně z nádrže.
  • V žádném případě do odpadu nevypouštějte ředidla, barvy, laky a další jedy.
  • Vyhněte se používání většího množství kyselin a louhů, které bývají obsaženy v čisticích prostředcích.
  • Nadměrné vypouštění tuků a olejů do čističky vyžaduje instalaci lapáku tuku. Toto omezení se týká spíše jídelen a restaurací, kde je produkce tuků vysoká.
  • Vyvarujte se nadměrnému používání desinfekčních prostředků s chlornanem sodným (způsobuje zpomalení činnosti aktivního kalu). Velký úklid a velké praní (několik praček za sebou) si rozložte do více dnů. V každém případě doporučujeme zakoupení ekologických čisticích přípravků, které jsou běžně k dostání. Na obale je uvedena informace „biologicky odbouratelné“.

Máte otázky ohledně bakterií do ČOV? Ptejte se nás!

ANCHOR_TOP_TITLE

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti