Jakmile váš dům, chata nebo chalupa nemají přípojku na městskou kanalizaci, pak je jímka, septik nebo čistička odpadních vod jedinou správnou možností, jak nakládat s odpadními vodami. Jednoznačná odpověď na to, která z těchto variant je nejlepší, neexistuje. Každá z nabízených možností se hodí pro trochu jiný záměr a my vám je v krátkosti nastíníme.

Jímka nebo septik? Co se hodí více?
Septik je vhodný na chalupu, ale i do běžného rodinného domu

Žumpa nebo také bezodtoká jímka

Žumpa je plastová bezodtoká nádrž, do které budete směrovat odpadní vodu z domu. Jde spíše o její zadržování a dočasné uskladnění než o další její zpracování. A protože žumpa nebo-li jímka je bezodtoká, musíte ji nechávat vyvážet. A to nejméně dvakrát ročně. S jímkou jsou spojené nízké pořizovací náklady. Na druhou stranu je to poměrně limitované řešení a do běžného provozu rodinného domu se nevyplatí. Naopak na chalupě, ve které pobýváte jen pár týdnů v sezóně, své uplatnění určitě najde.

Na chalupu i na barák se hodí septik

Septik je členěná nádrž, která má v ideálním případě tři komory. Ty slouží jako usazovací prostor, ve kterém se odpadní vody zbavují kalu. Septik, na rozdíl od jímky, vodu pouze nezadržuje, ale pracuje s ní dál. Díky členitému vnitřnímu systému vodu částečně přečišťuje. K finální dekontaminaci odpadní vody dochází filtrací v zemním filtru, který je na septik napojený. Septik využijete v chalupách a na chatách, kde obýváte pouze část roku. A pokud budete mít vhodně navržený septik ve spojení se zemním filtrem, může tato čisticí sestava nahradit čističku odpadních vod u rodinných, tedy plně obývaných domů.

Septik na rozdíl od čističek odpadních vod umí pracovat i bez elektrického proudu a nevyžaduje pravidelný přísun odpadních vod. Avšak vyvážení se nevyhnete. Kal vzniklý v septiku musíte také nechat odvézt. Jde o mnohem delší interval než v případě bezodtoké jímky, ale i přesto to jsou další náklady, se kterými je nutné počítat.

Už máte jasno, jak naložit s odpadními vodami? Napište nám. Poskytneme vám konzultaci i cenovou nabídku

ANCHOR_TOP_TITLE

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti