Navštívily nás první mrazíky a v některých koutech republiky už sníh zasypal doposud zelenou trávu. To jsou první znamení k zazimování chat, chalup a dalších rekreačních objektů, které přes zimu nevyužíváme. A s nimi je nutné zazimovat i čističku odpadních vod. Nechte ji odpočinout, její čas přijde zase na jaře.

Ještě nemáte svou ČOV? Pořídíte ji na našem e-shopu už od 29 900 Kč bez DPH.

Kdy je potřeba ČOV zazimovat? Pokud objekt více než 3 měsíce neobýváte a čistička tedy nemá pravidelný přítok splaškové vody a pokud souvisle mrzne. Voda v ČOV by měla mít minimálně 5 °C. 

Jak na to?

Zazimovat čističku je poměrně jednoduché, a tak se toho rozhodně nemusíte bát. Ze všeho nejdříve odpojte dmychadlo, které do ČOV v běžném režimu přivádí vzduch. Poté je potřeba čističku odkalit, to znamená, že postupně vyčerpáte kal ze všech komor. Při této příležitosti také opláchněte vnitřek čističky od kalu a zbytků ze splaškové vody. V čističce se mohou utvořit různé tukové zátky, proto zkontrolujte průchodnost hadic a trubek, vyčistěte filtr.

Čističku odpadních vod nechte naplněnou čistou vodou (lze použít dešťovou) zhruba do tří čtvrtin jejího objemu. Takhle na vás může bez obav čekat do jara, kdy ji znovu aktivujete bakteriemi či kalem.

Domácí čistírna odpadních vod

Co pro svou čističku udělat, i když nezazimujete?

Čistírny u rodinných domů či jiných trvale obývaných objektů netřeba zazimovávat, protože jsou neustále v provozu. Přesto doporučujeme před zimou čističce věnovat trochu času a péče. Opláchněte vnitřní technologii čističky a odkalte ji (dokud máte možnost kal kompostovat, přes zimu by to bylo obtížné). Pokud zjistíte, že se na čističce vytvářejí ledové krystalky, je potřeba upravit vzduchování, aby se voda v ČOV míchala v kratších intervalech a častěji. Případně tento problém vyřešíte tak, že pořídíte mikroprocesorovou řídicí jednotku, která bude řídit dmychadlo podle aktuální potřeby a zatížení.

Potřebujete poradit se zazimováním čističky odpadních vod? Obraťte se na nás

ANCHOR_TOP_TITLE

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti