Nastal čas, kdy jste začali uvažovat o pořízení čističky odpadních vod na zahradu vašeho domu nebo chalupy? Jestliže nechcete platit za vývoz jímky nebo septiku, jelikož k vám stále nezavedli kanalizaci, je tu ideální řešení. Pojďte se podívat na výhody čističky odpadních vod a na to, jak ji správně vybrat.

Výběr správné ČOV

Jednou z největších výhod ČOV je, že je velmi ekologická a úsporná. Konkrétně domácí čističky jsou navíc navržené tak, aby byl jejich provoz co nejsnadnější na obsluhu. Při výběru typu čističky je třeba zohlednit některá kritéria. Jedním takovým kritériem je výběr ČOV z hlediska počtu osob v domácnosti a intenzitě používání.
 
Jinou čističku si pořídíte, když bydlíte v domě s dalšími třemi lidmi a jinou, když je vás dohromady patnáct. ČOV se poté liší vnitřním průměrem, výškou a cenou. Rozpis, který zahrnuje vhodný typ ČOV na počet lidí v domácnosti, vnitřní průměr, výšku a cenu jsme pro vás připravili v jednom z našich předchozích článků.

čistička odpadních vod

Kdy nastává čas na pořízení domácí ČOV?

Odpadní vodu máme v domácnosti z více zdrojů, jako je voda z toalet, koupelen nebo z kuchyně. Vzhledem k faktu, že průměrně každý člen domácnosti vyprodukuje až 150 litrů odpadní vody denně, je třeba popřemýšlet nad kvalitním zařízením, které to utáhne.

V případě pořízení domácí čističky se vám počáteční investice vrátí již za několik málo let. Je ale třeba zohlednit, že se nehodí do každého objektu. 

Nevhodný výběr zařízení může způsobit riziko poddimenzování. Čistička a její kapacita se přepočítává na takzvaně ekvivalentní osoby (EO). Když si pořídíte čističku pro tři lidi v domácnosti, ale žije vás tam dohromady šest, ČOV nebude stíhat vodu zbavovat nečistot

Platí to i obráceně, proto se domácí čistírna nehodí na rekreační objekt (chatu, chalupu), kam jezdíte jen párkrát do roka. V takovém případě je lepší zvolit septik s biologickým filtrem, který je odolný vůči nepravidelnému provozu.

Vhodně dimenzovaná čistička odpadních vod se hodí i do malých restaurací a ubytovacích zařízení. Avšak u větších provozoven je i zvýšený výskyt tuků a olejů, které čistička již nepojme. V takových případech vznikají hrudky, které zanášejí čerpadla. Proto je lepší odlučovač tuků, který si s tím poradí tak, jak je třeba.

ANCHOR_TOP_TITLE

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti