Pokud jste pyšní majitelé zahrady, kterou pravidelně zaléváte a současně platíte stočné za odvodnění odpadních vod, možná jste si neuvědomili, že se vám právě otevírá cesta k úsporám. Za vodu, kterou nenecháváte odtékat do kanalizace (např. při zavlažování), můžete uplatnit slevu na stočném prostřednictvím podružného, neboli zálivkového, vodoměru. Tento chytrý pomocník vám umožní sledovat a evidovat množství vody použité pro zalévání zahrady, a tím pádem i uspořit na stočném. 

Co je podružný (zálivkový) vodoměr 

Jednou z možností, jak snížit rostoucí cenu stočného, je instalace podružného vodoměru, také nazývaného zálivkový. Podružný vodoměr slouží k měření spotřeby vody pouze pro konkrétní účel – např. zalévání zahrady nebo napouštění bazénů. Voda měřená tímto vodoměrem není po použití odvedená do kanalizace, a tedy není předmětem úhrady za stočné.

Instalace podružného vodoměru

Pokud jste se rozhodli této možnosti využít, budete muset trochu zainvestovat. Instalace podružného vodoměru obvykle probíhá na náklady majitele nemovitosti. Vždy se obraťte na odbornou firmu, která zajistí správnou instalaci a následnou revizi vodoměru.

Zalévání zahrady

Ušetřete díky inteligentnímu dešťovému programu

Dešťová voda nemůže plně nahradit vodu pitnou. Přesto ji lze efektivně využívat v domácnosti i na zahradě právě tam, kde je té pitné škoda. Ukážeme vám, kde a jak na to.

Kolik za podružný vodoměr zaplatíte a jaká je jeho návratnost

Ačkoliv se jedná o investici od 2 500 — 6 000 Kč (konkrétní ceny se ale liší podle dodavatele), mnoho majitelů nemovitostí uvádí, že se jim investice do instalace podružného vodoměru vyplatila během několika málo let. Zvláště ocenili možnost platit za skutečnou spotřebu vody namísto paušální částky.

Přestože instalace podružného vodoměru představuje určitou finanční investici, dlouhodobě se jedná o efektivní a šetrné řešení. Snížení nákladů na stočném umožňuje domácnostem lépe hospodařit s vodou a zároveň přispívá k ochraně životního prostředí tím, že motivuje k úspornějšímu zacházení s vodou.

ANCHOR_TOP_TITLE

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti