Začátek jara je díky teplejšímu počasí tím správným časem na odzimování venkovních vodních systémů. Než je však přivedete zpět do provozu, věnujte jim následnou péči. Důkladná kontrola a údržba po dlouhé zimní odmlce připraví celkový systém na provoz a minimalizuje riziko poškození v důsledku mrazu. Na co byste si měli dát pozor a jak se o jednotlivé systémy postarat?


Jak na čističku odpadních vod?

Přiveďte svou čističku odpadních vod zpět k životu. Jako první opticky zkontrolujte, jestli není poškozená mrazem. V případě, že je v pořádku, můžete znovu zapojit dmychadlo, díky kterému se do ní dostane vzduch. Pokud jste se tuků a jiných nečistot zbavili už při zazimování, není třeba, abyste ji opětovně čistili.

Nyní stačí už jen aktivovat ČOV bakteriemi nebo kalem z jiné užívané domovní čističky. Nezapomeňte, že je potřeba bakterie do čističky přidávat pravidelně po dobu jednoho měsíce.

nádrž na vodu

Nezapomínejte ČOV pravidelně kontrolovat a pozorovat množství aktivovaného kalu, ve kterém bakterie žijí. Může se totiž stát, že mikroorganismy uhynou, a čistička se tak stane nefunkční.

Oživte čerpadlo

Pokud jste před zimou povrchové čerpadlo odmontovali a uložili v teple, je potřeba ho před opětovným namontováním a spuštěním protočit. Zkontrolujte sání a připojte ho pečlivě tak, aby nedocházelo k přisávání vzduchu. Následně zavodněte čerpadlo a nechte z něj vyjít nahromaděný vzduch. Díky tomu je čerpadlo perfektně připravené na novou sezónu.

Připravte nádrž na dešťovou vodu

I nádrž na dešťovou vodu si zaslouží přípravu na novou sezónu. Začněte s kontrolou nádrže a pokud je potřeba, vyčistěte ji od nečistot, které se přes zimu usadily. Ujistěte se, že veškeré spoje a potrubí jsou stále pevně připojené a těsné.

Ventily, postřikovače a další součástky tohoto systému jsou během mrazivých měsíců vystaveny náročným podmínkám, a tak se může stát, že se přes zimu poškodí. Zkontrolujte je a v případě viditelného defektu vyměňte součástky ještě před spuštěním provozu. Zaměřte se i na to, jestli někde neuniká voda, například přes ventily, přípojky či odběrná místa.

Spousta domácností vlastní ponorné čerpadlo, které se na zimu nevytahuje. V případě, že takové čerpadlo zatuhne, zkuste ho několikrát po sobě zapnout. Pokud se vám to nepodaří, obraťte se na odborníky.

ANCHOR_TOP_TITLE

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti