Poslední sníh už roztál a mráz se rozhodl, že nás přestane dál překvapovat a nechá se v poklidu naladit na jarní vlnu tepla. To znamená, že je nejvyšší čas začít se starat o naši zahrádku a přemýšlet, co na ni letos vysázíme.

Zároveň nastala ideální doba na oživení čističky odpadních vod po dlouhém zimním spánku. Jak to udělat, se dočtete v našem jednoduchém návodu.

Čistička odpadních vod EKOCIS

Jak na to?

Opětovné nastartování čističky odpadních vod není žádná složitá záležitost. Nejdříve je nutné, abyste čističku prohlédli, zda není poškozená mrazem. Dále je samozřejmostí znovu zapojit dmychadlo, které do ní přivádí vzduch. Jelikož jste ji zbavili tuků a nečistot již při zazimování, nemusíte tento proces znovu opakovat. Jako další krok doplňte a aktivujte ČOV bakteriemi. Lze ji nastartovat i aktivovaným kalem z jiné užívané domovní čističky. Bakterie postupně přidávejte po dobu 1 měsíce.

Pokud mají bakterie přísun kyslíku a dostatek krmiva, množí se samy

Aktivovaný kal poznáte tak, že do čiré sklenice (postačí např. prázdná zavařovačka) naberete vodu z čističky. Následně stačí pouze chvilku počkat, než aktivovaný kal tmavé barvy začne klesat ke dnu. Již mrtvé bakterie mají světlejší barvu a drží se na hladině. 

Oživení čističky krok za krokem:

  1. Zkontrolujte, zda není po zimě poškozená.
  2. Znovu zapojte dmychadlo.
  3. Doplňte bakterie.
  4. Bakterie postupně přidávejte po dobu 1 měsíce. 

Nezapomínejte, že je třeba ČOV pravidelně kontrolovat a dodržovat doporučení výrobce čističky. Proto je nutné pozorovat množství aktivovaného kalu, ve kterém bakterie žijí, jelikož se může stát, že mikroorganismy uhynou a čistička se stane nefunkční. Nezapomeňte tedy občas zkontrolovat kvalitu odtokové vody.

Bakterie jsou naprosto nepostradatelnou součástí čištění odpadní vody, protože rozkládají veškerou organickou hmotu, která se do čističky dostane. Čištění má svůj vlastní proces, který primárně začíná odstraněním hrubých nečistot. Ve druhé fázi, také zvané aerobním procesu přichází na řadu již zmíněné bakterie.

Chcete poradit s výběrem ČOV na chalupu? Napište nám

ANCHOR_TOP_TITLE

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti