Přívalové deště, bleskové lokální povodně, přetěžování veřejné kanalizace a čističky odpadních vod. Nejen tyto důvody vedou řadu měst a obcí, majitelů soukromých pozemků i veřejných prostranství, k pořízení zasakovacích systémů.

Už několik let se naše republika potýká s dlouhými suchými obdobími, které následují vydatné krátkodobé deště. Tyto vysoké úhrny srážek se nestačí vsáknout do hlubších vrstev půdy a bez užitku odtékají do řek a veřejných kanalizací. Celý systém je v danou chvíli přetížený, nestačí vodu odvádět ze zastavěných míst a vznikají tak bleskové povodně.

Zasakovací systémy

Ušetřete díky inteligentnímu dešťovému programu

Dešťová voda nemůže plně nahradit vodu pitnou. Přesto ji lze efektivně využívat v domácnosti i na zahradě právě tam, kde je té pitné škoda. Ukážeme vám, kde a jak na to.

Jak se s takovou situací vypořádat?

Možností je hned několik. Co se týče soukromých pozemků, jednoduchým řešením může být přeměna nevyužitých dlážděných a betonových dvorků a prostranství v zelené plochy. Příjezdová cesta může být zpevněná například zatravňovacími dlaždicemi, které dovolují prorůstat zeleni. Péče o trávník jistě vyžaduje více času a úsilí než chodník, na druhou stranu voda z pozemku vám nebude rychle odcházet pryč. Bude se zasakovat a vy třeba nebudete muset v letních měsících tolik zavlažovat.

A jak jsou na tom pozemky velké nebo s nepropustnou půdou?

Někdy to ale tak jednoduché není. Velké pozemky jako parkoviště si s přívalovými srážkami neporadí. V tomto případě je nejvhodnějším řešením právě zasakovací nádrž. Ta zachytá dešťovou vodu, zadržuje ji a postupně uvolňuje do spodních vrstev půdy. Dešťová voda tak neodteče do kanalizace, ale doplní zásoby spodní vody a udrží se déle v krajině.

Zasakovací nádrž je často zapojená spolu s retenční nádrží. Celý systém funguje tak, že vodu nejprve zachytáváte do retenční nádrže a ve chvíli, kdy její kapacita už nestačí, je odváděná do nádrže zasakovací. Pokud by došlo k přeplnění i tady, voda je až po té stahovaná do veřejné kanalizace. V praxi tato situace nastává pouze v případech dlouhodobých vydatných dešťů.

Nezatěžujte kanalizaci škodlivými látkami. Odpadní potrubí opatřete odlučovačem

Zajistěte nejvyšší kvalitu odpadní vody a splňte svou zákonnou povinnost. Řešením jsou odlučovače. Podívejte se, kde je jich zapotřebí a jakou máme nabídku.

ANCHOR_TOP_TITLE

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti