Majitelé nemovitostí, kteří mají odpad vedený do bezodtokého septiku, by se měli mít na pozoru. V roce 2006 vyšla v platnost novela vodního zákona, podle které hrozí za nedoložení dokladů o počtu vývozů jímky od roku 2021, pokuta v řádech desítek tisíc korun. Zda máte žumpu vyvezenou, budou kontrolovat úředníci z vodoprávního úřadu nebo z České inspekce životního prostředí. A to i v případě, že máte žumpu na chatě, chalupě nebo jiné rekreační usedlosti.

Vyvážení odpadních vod na chalupě nebo chatě
Tříkomorový biologický septk
Tříkomorový septik opatřete biologickým filtrem BF1-EK a máte ideální řešení na chalupu.

Stát se zaměřil na všechny, kteří septiky a jímky s možným nevyhovujícím stavem stále používají a u kterých hrozí riziko prosáknutí odpadních vod do životního prostředí. Nevyvezená žumpa nebo septik bez povolení a dokladu o vývozu pro vás může znamenat velký problém. Za chybějící potvrzení o vyvezení odpadních vod certifikovanou společností, hrozí peněžitý trest 20 tisíc korun pro fyzické osoby a 100 tisíc korun pro ty právnické. Navíc pokud nenapravíte stavební provedení bezodtoké jímky, můžete dostat pokutu opakovaně. 

Náklady za pravidelné vyvážení septiku se mohou vyšplhat do astronomických výšin a pouštět se do křížku s úřady vás taky nevyjde úplně levně. Jak tuto situaci řešit dál?

Řešení pro rodinné domy

U rodinných domů, které obýváte celoročně, se vyplatí pořídit domácí čistírnu odpadních vod. Jde o moderní a ekologicky přívětivý způsob, jak nakládat s odpadními vodami. Navíc můžete přečištěnou vodu dále využívat například na zavlažování okrasné zeleně.

Rekreační chaty a chalupy

U rekreačních objektů doporučujeme tříkomorový septik, který na rozdíl od domácí čističky nevyžaduje zapojení do elektrické sítě. I septik můžete vylepšit zemním nebo biologickým filtrem, který odpadní vodu dočistí a vy z ní můžete mít také další užitek.

Investice se vrátí do několika let

Pořizovací ceny domácí čistírny i septiku se můžou vyšplhat do několika desítek tisíc korun, avšak vzhledem k ceně vývozu odpadních vod jde o investici s návratností do několika let. Ať už se rozhodnete pro bezodtokový septik, který vyžaduje vývozy, nebo půjdete cestou povolení od úřadů a zvolíte septik odtokový, případně domácí čističku, nezapomeňte se před samotnou koupí stavit na úřadech a získat potřebná povolení v závislosti, zda jde o vodní dílo. A pokud budete chtít přečištěnou vodu dále využívat případně ji necháte zasakovat, budete potřebovat i hydrogeologický posudek.


Kam dál? Přečtěte si další zajímavé články, které jsme pro vás připravili:

Kombinace septiku a biologického filtru

Rekonstruujete staré vesnické stavení nebo chalupu? Pak vás nejspíš čeká rozhodování, jak vyřešit splachování toalety a čištění odpadní vody.

Vyřešte odpadní vody na chatě

Jak vyřešit odpadní vody na chatě? Odpověď rozhodně není jednoduchá a popravdě ani jednoznačná. Více v našem článku.

ANCHOR_TOP_TITLE

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti