Historicky bylo běžné, že se obsah septiku při jeho naplnění vyléval na zahradu a nikdo s tím neměl sebemenší problém. Současná situace se ale změnila a s ní zákony a tlak na kvalitu životního prostředí. Jak je to tedy dnes? Je vypouštění septiku povoleno, nebo vám za něj hrozí pokuta?

Připomeňme si, co je to septik

Septik je velká nádoba, která je běžně umístěná v zemi a odtékají do ní odpadní vody z domácnosti, které se dále nijak nečistí. A septik se plní a plní. I když septik oproti žumpě nebo bezodtoké jímce poskytuje částečné přečištění odpadních vod, na zahradu ho vypustit nesmíte. Správným postupem pro likvidaci odpadních vod ze septiku je odvoz specializovanou firmou. Odpadní voda sice proudí přes komorový systém, nicméně toto čištění zachycuje pouze hrubé nečistoty a na domácí čističky odpadních vod nebo tříkomorový septik s filtrem zkrátka nemá. Povinnost o vyvážení septiku vám ukládá i zákon.

Je povolené vypouštět septik na zahradu?

Kombinace septiku a biologického filtru

Rekonstruujete staré vesnické stavení nebo chalupu? Pak vás nejspíš čeká rozhodování, jak vyřešit splachování toalety a čištění odpadní vody.

Vyplatí se septik nechat vyvážet?

Za nevyvezený septik hrozí fyzickým osobám (což je nejčastější případ, kdy dochází k vypouštění obsahu žump a septiků na zahradu) pokuta ve výši 20 000 Kč, kterou lze uložit opakovaně. U právnických osob sahá možná pokuta až do výše 100 000 Kč. Dále zákon ukládá povinnost majitelům septiků, žump a jímek, aby odpadní vody nechávali pravidelně vyvážet odbornou společností a uchovávali doklady o vývozu až 2 roky zpětně. Takže ano, nevyvezený septik by se vám mohl prodražit. Když si ale spočítáte náklady na pravidelné vyvážení septiku, zjistíte, že částku, kterou jste povinni utratit za vývoz, byste klidně mohli mít novou čističku odpadních vod.

Co udělat s nevyužitým septikem?

Přesvědčili jsme vás ke změně a chcete domácí čističku odpadní vody nebo tříkomorový septik s biologickým filtrem? Výborně, starý septik ale rušit nemusíte. Buď ho můžete využít jako nádrž pro zachytávání dešťové vody, nebo, pokud ho máte dostatečně velký, tento prostor využít na instalaci čističky. Ušetříte tak výrazné procento z nákladů na výkopové práce, a navíc vám nebude na zahradě strašit další poklop. Starý septik také můžete úplně zrušit zasypáním. Samozřejmě poté, co ho necháte vyvézt.

Ušetřete díky inteligentnímu dešťovému programu

Dešťová voda nemůže plně nahradit vodu pitnou. Přesto ji lze efektivně využívat v domácnosti i na zahradě právě tam, kde je té pitné škoda. Ukážeme vám, kde a jak na to.

ANCHOR_TOP_TITLE

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti